Turizm Bilgi Sistemi

Turist Bilgi Sisteminin (TBS) oluşturulmasına dayanan teknoloji ile turizme yönelik etkin mekânsal organizasyonu ve turizm potansiyelinin tanıtımı ile ilgili alt yapı ve model oluşturmaktır.

Kullanıcılar bu sistem sayesinde tüm kültürel varlıkların detaylı bilgilerine; fotoğraf, video galerilerine ve interaktif özellikler eklenmiş sanalturlarına; farklı dilde hazırlanacak olan proje sayesinde ulaşabileceklerdir.Bu şekilde tarihi ve kültürel varlıkların tanıtımı en iyi şekilde yapılmış olacaktır.

Sistem içerisinde yer alan İnteraktif harita (googlemap) üzerinde de farklı katagorilerde indexlenmiş mekanların tümüne ulaşabileceğimiz bir alan yer almaktadır.Oluşan ikonlardan birine tıklandığında, o mekanla ilgili sayfaya ulaşılacaktır.

Kent rehberi sayesinde de kentin tüm resmi ve özel kurumlarının iletişim bilgilerine ve harita üzerindeki yerlerine kullanıcılar kolaylıkla ulaşabileceklerdir.

Bu proje ile dünyada yaklaşık olarak 2 milyon kişinin kullandığı tahmin edilen CBS (Coğrafi Bilgi Sistemi) tabanlı TBS (Turist Bilgi Sistemi) ile o bölgede yer alan tarihi, kültürel alanların mekansal tanımları ve öznitelik bilgileri, ulaşım, konaklama vs bilgileri CBS veri tabanı ile sunularak hazır, nitelikli ve doğru bilgi elde edilecek, sürekli bilgi güncelenebilme özelliği ile de yerli ve yabancı turistler, turizm seyahat acenteleri, profesyonel turist rehberleri vs.için kaliteli hizmet sağlanacaktır.Ayrıca bu sistem ülkemizde henüz çok fazla uygulaması olmayan nitelikli bir uygulamadır.

Kent Rehberi
Bu rehber sayesinde kentin tüm resmi ve özel kurumlarının iletişim bilgilerine ve harita üzerindeki yerlerine kullanıcılar kolaylıkla ulaşabilirler.

Hava durumu, nöbetçi eczane bilgileri ve yerel ulaşım ağı bilgileride bu rehberde yer almaktadır.

Kültürel Etkinlikler
Sistem sayesinde kullanıcılar şehir için hazırlanmış etkinlik takviminden tiyatro, sinema, konser ve festivalleri takip edebilir ve etkinlikler hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirler.

Turistik Tesislerin Tanıtımı
Özel turistik tesislerin kendi talepleriyle sanaltur, iletişim bilgileri, foto ve video galerileri de sisteme eklenebilmektedir.

İlçe Rehberi
İnternet sitesinde herbir ilçe için ayrı sayfalar oluşturulabilir ve oluşturulan sayfalarda ilçenin kendi sanalturlarının yanı sıra ilçeye ait ulaşım ve ilçelerde bulunan kurumlarında iletişim bilgileri yer alabilmektedir.

Ulaşım Yöntemleri
Şehrinize yurt içi ve yurt dışından gelecek olan ziyaretçilerin kolaylıkla ulaşabilmeleri için siteye ulaşım bilgileri de eklenebilmektedir.

Hava ve karayollarında nasıl gelinebileceğine, otobüs ve uçak firmalarına ait bilgilere, ayrıca bu ulaşım araçlarının saatlerine de bu sistem sayesinde ulaşılabilmektedir.